chevron-left chevron-right

Daj Się Poznać 2017 – raport z działań. Część 9

Prace nad projektem LeagueManager wkroczyły na kolejny etap prac. Po implementacji podstawowych funkcjonalności aplikacji przyszła pora się zająć wyglądem, aby pracowało się o wiele wygodniej.

Przez większość minionego tygodnia szukałem inspiracji odnośnie wyglądu swojej aplikacji. Chciałem uniknąć korzystania z Bootstrapa czy innego frameworka CSS. Jako źródeł swoich inspiracji wykorzystywałem strony takie jak: Behance, Awwwards czy też ThemeForest. To są potężne zasoby, które zawierają mnóstwo różnych projektów. Ich analiza była czasochłonnym zadaniem.

Co udało się zrobić?

Jak wspomniałem wcześniej, na tym etapie skupiam się na wyglądzie aplikacji. Postanowiłem wykorzystać CSS Grid w celu zbudowania bazowego layoutu aplikacji. Przy okazji, będzie to dobry moment aby poznać jego działanie w praktyce. Szerzej na ten temat napiszę w jednym z kolejnych tekstów.

leaguemanager-snapshot

Implementując wybrany design napotkałem z powtarzalnością layoutu w wielu pojedynczych widokach. I ten problem również udało się rozwiązać całkiem sprytnie. Dzięki czemu, jestem w stanie decydować w którym miejscu powinien się znajdować dany element bez potrzeby kopiowania layoutu w wielu różnych widokach.

Plan działania na następny tydzień

W nadchodzącym tygodniu planuję dokończyć kwestię wyglądu aplikacji. Do implementacji pozostały widok list oraz formularzy oraz ulepszenie systemu powiadomień. Na chwilą obecną powiadomienia aplikacji są mało czytelne i wypadałoby poprawić tą kwestię.

Kolejnym etapem będzie implementacja Redux w celu zarządzania stanem aplikacji. Będę dążył do tego, aby widoki skupiały się tylko i wyłącznie na wyświetlaniu informacji, aby nie musiały manipulować danymi przed ich wyświetleniem.

Podsumowanie

Z racji tego, że już nie jestem designerem (od kilku lat nie praktykowałem tego), to tworzenie designu aplikacji jest dla mnie dość pracochłonne i efekty przychodzą dość wolno. Niemniej jednak, liczę na to, że uda się zakończyć ten etap w nadchodzącym tygodniu. Już nie mogę się doczekać momentu w którym będę mógł zająć się implementacją bardziej zaawansowanych rozwiązań. Niestety, etap związany z implementacją aplikacji za pomocą React Native znacząco się przesunie w czasie. Wątpię, abym zdążył coś w tym kierunku zrobić przed końcem akcji Daj Się Poznać 2017. Jeśli Tobie się udało dotrzeć do momentu w którym zacząłeś/aś pracę nad aplikacją w React Native, to warto się pobawić aplikacją do testowania kodu na żywo w swoich urządzeniach mobilnych. Jest w niej ogromny potencjał do szybkiego prototypowania kodu.

Poniżej znajdziesz listę linków do których warto zajrzeć: