chevron-left chevron-right

Tester gier komputerowych – poznaj możliwe specjalizacje

Chciałbyś sprawdzić się na stanowisku testera gier komputerowych? Obecnie jest dość duże zapotrzebowanie na pracowników z tego obszaru IT. Ponadto praca w tym zawodzie może otworzyć drzwi do kariery w wielu specjalizacjach. Masz szansę na zdobycie zatrudnienia na przykład jako tester jakościowy, tester kompatybilności czy tester lokalizacji. Warto poznać nieco bliżej najważniejsze specjalizacje w tym zawodzie!

Praca na stanowisku testera jakościowego

Jedną z najpopularniejszych specjalizacji testera gier komputerowych jest tester jakościowy. W tym przypadku będziesz odpowiedzialny za wykrywanie błędów i innych nieprawidłowości, które wpływają na jakość gry. Twoim zadaniem w pracy może być przeprowadzanie różnych testów, między innymi sprawdzających mechanikę rozgrywki czy jakość grafiki. Tester jakościowy dba także o satysfakcjonujący poziom efektów dźwiękowych. Stale współpracuje z programistami, od razu informując ich o wykrytych błędach jakościowych.

Interesuje Cię praca w Haskell lub innym języku programowania? A może zależy Ci na karierze testera? Sprawdź najnowsze oferty z obszaru IT dostępne online i aplikuj na wybrane stanowisko!

Specjalizacja testera funkcjonalnego

Zależy Ci na sprawdzeniu poprawności działania gry przede wszystkim pod kątem jej kluczowych funkcjonalności? W takim razie zastanów się nad specjalizacją testera funkcjonalnego. Osoba na tym stanowisku przeprowadza weryfikację poszczególnych elementów gry, sprawdzając, czy działają zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jest odpowiedzialna za identyfikację ewentualnych błędów na przykład podczas zapisywania gry, korzystania z menu użytkownika czy wczytywania różnych trybów. Jeśli więc Twoim marzeniem jest praca testera gier, warto wziąć pod uwagę tę specjalizację.

Kariera testera kompatybilności

Tester gier komputerowych może także sprawdzić się w specjalizacji testera kompatybilności. W tym przypadku będzie przede wszystkim weryfikował, czy gotowy produkt zachowuje kompatybilność z wybranymi systemami operacyjnymi i urządzeniami mobilnymi. Od jego pracy zależy zatem poprawne wczytanie gry na przykład na tablet, smartfon lub laptop.

Specjalizacja testera lokalizacji

Jeśli pracujesz jako tester gier komputerowych, możesz wybrać dla siebie specjalizację testera lokalizacji. Twoim obowiązkiem zawodowym będzie sprawdzanie poprawności tłumaczeń w przypadku gier, które mają ukazać się w innych krajach. Osoba na tym stanowisku zajmuje się między innymi weryfikacją, czy interfejs użytkownika został dostosowany nie tylko pod kątem językowym, ale także kultury danego kraju.

Marzy Ci się praca PMO? Zdobądź doświadczenie jako programista lub tester, aby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji.

Praca jako tester dostępności

Jeszcze inną specjalizacją może być tester dostępności, który jak sama nazwa wskazuje sprawdza dostępność gier - głównie pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Zajmuje się weryfikowaniem poprawnego działania poszczególnych funkcji, mając na uwadze konkretne ograniczenia potencjalnego użytkownika. Jego zadaniem może być na przykład wdrożenie odpowiednich rozwiązań z myślą o potrzebach osób mających problemy ze słuchem lub z widzeniem.

Podsumowanie

Zastanawiasz się nad wyborem konkretnej specjalizacji jako tester gier komputerowych? Najlepiej kieruj się swoimi zainteresowaniami oraz weź pod uwagę posiadane umiejętności techniczne. Możesz też kontynuować karierę w kilku specjalizacjach jednocześnie, dzięki czemu uda Ci się zdobyć wiele nowych kompetencji, które okażą się atutem w Twoim CV.