chevron-left chevron-right

Ryczałt czy podatek liniowy z IP Box? Co wybrać w Nowym Ładzie?

Ryczałt czy podatek liniowy? Która forma rozliczenia pozwoli programistom więcej zaoszczędzić? Nowy Ład przyniósł wiele zmian w branży IT, ale jak wybrać najlepsze rozwiązania? Co bardziej się opłaca? Na to pytanie postara się odpowiedzieć lider w zakresie IP Box PRAVNA.PL. Sprawdźmy, ile możesz zyskać na jednej decyzji, czyli wyborze danej formy opodatkowania.

Podatek liniowy a ryczałt — co opłaca się bardziej programistom w 2022 roku?

Programisto, musisz wiedzieć, jakie masz możliwości podatkowe i z czym wiążę się dana opcja. Dlaczego? To proste. Od tego zależy, ile zaoszczędzisz na rozliczeniu w 2022 r.

Masz do wyboru 3 podstawowe formy opodatkowania. Podatek liniowy, który wynosi 19% Twojego dochodu. Zasady ogólne, gdy płacisz 12% lub 32% od dochodu, w zależności od tego, czy przekroczysz I próg podatkowy. A także ryczałt, który po zmianach wynosi 12% Twojego przychodu, Przekonajmy się, która opcja przynosi większe oszczędności.

Wybierając podatek liniowy, możesz skorzystać z ulgi IP Box, która obniża podatek dochodowy z 19% do 5%. W przypadku ryczałtu podatek płacisz od przychodu, bez odliczania kosztów jego uzyskania. Zwróć uwagę, że w pierwszym przypadku mówimy o dochodzie, a w drugim o przychodzie. Na czym polega różnica?

Przychód – poniesione koszty = dochód

Na ryczałcie nie możesz skorzystać z IP BOX’a, który jest atrakcyjny nie tylko ze względu na roczne oszczędności, ale i możliwość rozliczenia nawet do 3 lat wstecz.

Obniżony ryczałt — czy warto?

Nowy Ład obniżył ryczałt dla programistów z 15% do 12%. Obniżka ta sprawiła, że wiele osób zdecydowało się przejść na ryczałt. Czy rzeczywiście jest on tak opłacalny, jak mogłoby się to wydawać?

Stawkę 12% płacisz od przychodu. Nie możesz zaliczyć tutaj kosztów jego uzyskania, które obniżyłyby wysokość podatku do zapłaty. Dodatkowo stawka 12% nie zawsze obowiązuje, bo ustalono ją dla niektórych czynności w branży IT. W rzeczywistości obciążenie podatkowe wynosi około 16-18%. Oznacza to, że ryczałt opłaca się dopiero przy dużo wyższych sumach lub kiedy świadczymy określony zakres usług. Nie każdy też może skorzystać z obniżki.

Obniżona stawka ryczałtu nie dotyczy osób pozostających w stosunku pracy lub spółdzielczym stosunku pracy. Z obniżonej stawki ryczałtu dla programistów nie może skorzystać także osoba, która uzyskała przychody ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w danym roku podatkowym. Niższy ryczałt przeznaczony jest tylko dla przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie oraz dla osób, które bezpośrednio nie zajmują się tworzeniem unikalnego kodu.

Podatek liniowy z ulgą IP Box

Ulga IP Box to ulga podatkowa, dzięki której programiści mogą obniżyć podatek dochodowy do 5%. Ulga weszła w życie w 2019 roku, ale można ją stosować także do rozliczeń wstecz. Ma zachęcić do tworzenia innowacji, a tym samym napędzać rozwój branży IT. Kto może z niej skorzystać?

  • programiści, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową tj. tworzą oprogramowanie od podstaw lub udoskonalają rozwiązania obecne już na rynku,
  • podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym lub progresywnym,
  • programiści, którzy przyczyniają się do wytworzenia lub rozwinięcia kwalifikowanego IP.

Ulga IP Box to ogromne oszczędności. Zapewne interesują Cię konkretne sumy, więc spieszymy z przykładem. Sprawdźmy, jak to wygląda w liczbach.

Przykład 1 Wyobraź sobie, że Twoje miesięczne wynagrodzenie netto wynosi 25 000 zł, a ponoszone koszty 300 zł. Rozliczając się 12% ryczałtem, w skali roku, zapłacisz podatek równy 46 947,54 zł. Przy podatku liniowym z ulgą IP Box kwota ta zmaleje do 28 737,17 zł. Oszczędzasz aż 18 210,36 zł. Zastosowanie podatku liniowego z ulgą IP Box w ujęciu rocznym daje Ci prawie 40 000 zł zysku, w porównaniu do tej samej formy rozliczenia, ale bez uwzględnienia preferencji. Gołym okiem widać, że podatek liniowy z ulgą IP Box to wybór, który się opłaca.

A co, jeśli zarabiasz mniej? W tym przypadku podatek liniowy z ulgą IP Box to także korzystniejsza opcja. Sam zobacz.

Przykład 2 Zarabiasz miesięcznie 5 000 zł netto, a Twoje koszty to 300 zł. Na 12% ryczałcie, w ujęciu rocznym, zapłacisz 10 567,38 zł. Przy podatku liniowy z ulgą IP Box kwota ta zmaleje do 5 726,57 zł. Oszczędność, dzięki IP Box w skali roku, w porównaniu z ryczałtem, to aż 4 840,80 zł. Wybierając podatek liniowy z ulgą IP Box, zyskujesz rocznie prawie 7 000 zł. Wniosek jest jeden. Brak ulgi to brak oszczędności.

Sprawdź, ile stracisz rocznych oszczędności, jeśli nie zastosujesz ulgi IP Box.

Składka zdrowotna — ryczałt vs. podatek liniowy

W 2022 roku zmienił się także sposób naliczania i rozliczania składki zdrowotnej. Dla programistów zmiany te są ściśle związane z wybraną formą opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym płacą składkę zależną od wysokości dochodu i wynosi ona 4,9%.

W przypadku ryczałtu składka uzależniona jest od przychodu. Jeśli mieści się on w przedziale od 60 000 zł do 300 000 złotych rocznie, składka zdrowotna wynosi wówczas około 540 zł. Po przekroczeniu progu 300 tysięcy złotych wzrośnie ona do około 960 zł.

Widzisz różnicę, prawda? Podatek liniowy to w tym przypadku zdecydowanie lepszy wybór.

Jak rozliczyć podatki w Nowym Ładzie? PROGRAMISTA - PODATEK LINIOWY vs RYCZAŁT - 2022 -> KLIKNIJ W LINK DO WIDEO

Ulga IP Box razem z ulgą B+R

Nowy Ład umożliwił połączenie ulgi IP Box z inną ulgą badawczo-rozwojową B+R. Wniosek? Łącząc ulgi, oszczędzasz więcej. Dzięki uldze kosztowej B+R możesz podwójnie odliczyć od podstawy opodatkowania PIT/CIT 100% wydatków na innowacje. Tylko na podatku liniowym możesz stosować te preferencje oraz je łączyć.

Zdolność kredytowa a forma opodatkowania

Starasz się o kredyt? Musisz wiedzieć, że programiści na ryczałcie mają mniejszą zdolność kredytową. Dlaczego? Bank, ustalając zdolność kredytową, oblicza procent dochodu na podstawie przychodu uzyskanego przez firmę. Na tym etapie ryczałtowiec zawsze wypada mniej korzystnie, co zmniejsza jego szanse na kredyt. Niektóre banki w ogóle nie akceptują dochodów klientów na ryczałcie. Wynika to z tego, że nie są w stanie ustalić konkretnego dochodu firmy, gdyż otrzymują informacje o przychodzie — bez uwzględnienia kosztów. Wówczas bank nie wie, czy dana firma będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania.

Dużo lepiej sytuacja wygląda na podatku liniowym. Programiści na liniówce w łatwy sposób mogą wykazać swoje miesięczne przychody, koszty i dochody. Zwiększa to ich szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt przez bank. Jeśli zależy Ci na większej zdolności kredytowej, wybierz podatek liniowy z ulgą IP Box. Tym samym zmniejszysz ryzyko kontroli skarbowej Twojej działalności.

Ryzyko kontroli

Nowa, obniżona stawka ryczałtu zwiększa ryzyko kontroli urzędu skarbowego dla osób, które zdecydowały się na tę formę opodatkowania. Nawet bez tego, ryzyko inspekcji na ryczałcie jest dużo wyższe ze względu na konieczność prowadzenia ewidencji przychodów oraz środków trwałych. Z naszego doświadczenia i ponad 2750+ pozytywnych interpretacji podatkowych wynika, że wybór podatku liniowego z ulgą IP Box nie zwiększył ilości przeprowadzonych kontroli, więc programiści na liniówce mogą spać spokojnie. Jedyne co może ich czekać, to czynności sprawdzające wykonywane przed wydaniem zwrotu. Chodzi o to, by sprawdzić informacje zawarte w rozliczeniu z rzeczywistością. Wystarczy, na prośbę urzędu skarbowego, przesłać interpretację indywidualną oraz ewidencję IP Box. Urząd weryfikuje dokumenty przed udzieleniem ulgi. Nic strasznego.

Nowy Ład: ryczałt czy podatek liniowy?

Jaką formę opodatkowania powinien wybrać programista w 2022 roku? Zgodnie z obliczeniami lepszą opcją dla programistów jest podatek liniowy z ulgą IP Box. Na ryczałcie nie skorzystasz z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5%. Nie odliczysz kosztów prowadzonej działalności. Zapłacisz wyższą składkę zdrowotną i narażasz się na większe ryzyko kontroli skarbowej.

Chcesz obniżyć podatki i zwiększyć oszczędności? Postaw na podatek liniowy z ulgą IP Box. Wybrałeś już ryczałt, ale zmieniłeś zdanie? Nowe przepisy podatkowe pozwalają Ci dokonać zmiany wstecz, po zakończeniu roku podatkowego.

Ulga IP Box też działa wstecz. Dlatego, nawet jeśli wybrałeś ryczałt i chcesz przy nim pozostać, ale w poprzednich trzech latach korzystałeś z innej formy opodatkowania, to nadal możesz skorzystać z ulgi IP Box za tamten okres. Brzmi jak sporo oszczędności, prawda?

Zamień wysokie podatki na wysokie oszczędności

Nie jesteś pewny czy może skorzystać z ulgi IP Box? Zgłoś się do ekspertów, którzy znają odpowiedź. Ulga IP Box to ogromna oszczędność, którą zdecydowanie odczujesz w swoim budżecie. Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na rozwój swojej firmy. Nowy Ład to wiele zmian, ale i nowych możliwości, dzięki którym dużo zyskasz.

Ile konkretnie możesz zyskać na uldze podatkowej IP Box?? Albo inaczej. Ile stracisz, jeśli się o nią nie postarasz.

Sprawdź bezpłatnie, czy kwalifikujesz się do ulgi IP Box i odbierz bezpłatną kalkulację.