chevron-left chevron-right

Sprawdzony sposób na usuwanie naklejek z laptopa

Ostatnio przenosiłem się z jednego laptopa na drugiego. Tym samym musiałem wyczyścić dane na nim umieszczone oraz wyczyścić pokrywę laptopa z naklejek, które zdobyłem przy okazji różnych konferencji i kontaktów z przedstawicielami społeczności frontendowej. Ten wpis będzie odrobinę nietypowy, bo nie będzie dotyczył pisania kodu lecz kwestii technicznych/manualnych.

Naklejki na laptopa mogą przyjmować różną formę i mogą być wykonane z różnych materiałów, część z nich jest zrobiona z folii, inne z materiału. Wszystkie łączy to, że wyglądają super gdy są nowe. Z biegiem czasu ulegają zniszczeniu poprzez tarcie z różnymi powierzchniami. Laptop posiadający takie zniszczone naklejki nie prezentuje się zbyt okazale. W takich sytuacjach lepiej usunąć naklejki dla lepszej prezencji sprzętu.

Co potrzebujemy do usunięcia naklejek?

Laptop pokryty naklejkami

Przystępując do usuwania naklejek z pokrywy laptopa musimy przygotować 3 rzeczy: suszarkę do włosów, spirytus salicylowy (lub inny rozpuszczalnik) oraz płatki higieniczne. Za pomocą płatków higienicznych z łatwością zetrzemy klej po naklejkach.

Rzeczy potrzebne do czyszczenia laptopa z naklejek

Usuwanie naklejek z laptopa

Usuwanie naklejek z laptopa nie jest przesadnie skomplikowanym procesem. Należy tylko uważać, aby podczas odklejania nie poparzyć się w palce.

1. Usuwanie naklejek za pomocą suszarki

Usuwamy naklejki poprzez dmuchanie na nie pod kątem, na krawędź naklejki, gorącym powietrzem z suszarki. Po chwili naklejkę delikatnie podważamy paznokciami (uwaga, pokrywa i naklejka mogą być gorące!) i dmuchamy suszarką w odsłonięte części spodu naklejki. Cały czas delikatnie podważamy naklejkę, aż usuniemy ją całkowicie. Jeśli mamy bardzo dużo naklejek, to warto ten etap podzielić na mniejsze etapy i po każdym etapie dać pokrywie czas na schłodzenie. Nie chcemy uszkodzić sprzętu.

Stan po zdjęciu naklejek z laptopa

2. Usuwanie kleju z naklejek

Jeśli masz szczęście, to naklejki nie zostawią kleju po sobie. Niestety, zazwyczaj jakaś ilość kleju zostaje jednak na pokrywie. W celu jego usunięcia wykorzystamy płatki higieniczne i spirytus salicylowy.

Najpierw płatek polewamy spirytusem salicylowym, a następnie przykładamy go do powierzchni z klejem. Po kilku sekundach zaczynamy pocierać obklejoną powierzchnię płatkiem. Klej powinien samodzielnie odchodzić. Jeśli kleju jest dużo, to warto zmieniać płatki na nowe. Zużyte płatki wyrzucamy do kosza. Nie zostawiajmy ich na biurku, ponieważ po wyschnięciu klej odzyskuje przyczepność i na biurku możesz mieć poprzyklejane drobinki kleju.

Stan po wyczyszczeniu laptopa z kleju po naklejkach

Na koniec warto przetrzeć pokrywę szmatką delikatnie nawilżoną wodą i wytrzeć do sucha. Tym samym powierzchnia pokrywy odzyska blask, który mógł zaniknąć po warstwą naklejek.

Podsumowanie

Zdarza się, że musimy usunąć naklejki czy to z laptopa czy z innego sprzętu komputerowego. Mam nadzieję, że z pomocą tego wpisu będziesz w stanie sobie poradzić z tym zadaniem bez problemów.

Na wypadek, gdyby słowny opis nie był wystarczający zamieszczam filmik z Youtube, na którym będzie można zobaczyć krok po kroku jak wygląda proces usuwania naklejek z laptopa.

Zdjęcie laptopa z naklejkami pochodzi ze strony: https://pl.pinterest.com/pin/163114817730833560/