chevron-left chevron-right

W poszukiwaniu idealnego szablonu dla Joomla! – recenzja szablonu Jedi od TemplateMonster

Będąc projektantem stron internetowych bardzo często istnieje potrzeba, aby zbudować daną stronę szybko i tak, aby klient był zadowolony. Często najbardziej problematyczną rzeczą jest wybranie odpowiedniego szablonu dla strony, który będzie spełniał wyśrubowane wymagania klienta.

Dzięki współpracy z TemplateMonster mam możliwość przetestowania jednego z najnowszych szablonów dla Joomla! - szablonu Jedi. Szablon Jedi od TemplateMonster jest reklamowany przez nich jako szablon spełniający wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Moją rolą jest sprawdzić na ile prawdziwe są zapewnienia twórców szablonu.

jedi-template-homepage

Szablon Jedi - specyfikacja

Przeglądając stronę szablonu możemy się przekonać, że szablon pozwala na bardzo wiele i wygląda naprawdę ładnie, minimalistycznie. Twórcy pozycjonują ten szablon jako szablon idealny dla stron biznesowych i dla stron ukierunkowanych na szeroko pojęty e-commerce. Zobaczmy więc, co możemy osiągnąć korzystając z tego szablonu:

Szybki i responsywny szablon
Mając możliwość zainstalowania szablonu na swoim serwerze, samodzielnie mogłem się przekonać o tym, że szablon wraz z przykładowym zestawem danych działa naprawdę szybko. Został on dostosowany na różne rozdzielczości ekranu, co jest w dzisiejszych czasach standardem. Dzisiaj już się nie robi stron internetowych nie będących respnsywnymi. To co mi się bardzo spodobało, to efekt pojawiania się ekranu ładowania przy otwieraniu strony. Dzięki czemu użytkownik nie musi patrzeć na to jak w tle ładują się czcionki wykorzystane w designie strony internetowej. Bardzo ciekawa rzecz, która może się spodobać potencjalnym użytkownikom strony. Dzięki czemu, zawsze się coś dzieje i jest to ładnie zobrazowane. jedi-template-homepage-responsive
Wykorzystuje Bootstrap 3.x
Jako bazy dla designu strony wykorzystano framework CSS - Bootstrap w wersji 3.3.5. Co to oznacza dla projektantów stron? Oznacza to, że wykorzystano jedno z najpopularniejszych stron do budowania interfejsu stron internetowych i aplikacji. Dzięki czemu, nie będzie najmniejszych problemów, aby z łatwością wprowadzić wymagane zmiany w projekcie.
Integracja z Kunena Forum, Komento i VirtueMart
Co może być bardzo przydatne w kontekście tworzenia społeczności na stronie to przygotowanie szablonów dla komponentów Kunena Forum oraz Komento. Dzięki czemu, już na starcie posiadamy spójny wygląd strony. Dodatkowo, w przyszłości ma się pojawić ulepszona wersja szablonu wspierająca komponent VirtueMart, czyli komponent do tworzenia sklepów internetowych.

Oprócz wyżej wymienionych możliwości szablonu, zostało również zaimplementowane mnóstwo innych, nieco mniejszych funkcjonalności. Między innymi funkcjonalności takie jak: mega menu, integracja z Google Map, integracja z sieciami społecznościowymi czy też bardzo ładny design oferty cenowej i formularzy.

jedi-template-pricing-page

Kupując szablon tak naprawdę otrzymuje się nie tylko ładny szablon, ale także pliki PSD z designem szablonu oraz pakiet startowy gotowy do instalacji na dowolnym serwerze. Dołączenie plików Photoshop pozwala w łatwy i przystępny sposób podejrzeć projekt i wprowadzać w nim poprawki ukierunkowane na danego klienta. Po drugie, pakiet startowy czyli paczka z instalatorem Joomla! 3.6.5 pozwala łatwo wrzucić pliki na serwer i po przejściu procesu instalacji posiadamy w pełni działającą stronę internetową, gdzie możemy wg naszych potrzeb posprawdzać działanie mnóstwa różnych funkcjonalności oraz można zacząć wprowadzać własne zmiany do szablonu. Nie musisz się martwić, że czegoś braknie.

Szablon Jedi - testowanie działania w akcji

jedi-template-monster-joomla-template-performance

Po wrzuceniu plików na serwer oraz po ukończeniu instalacji i aktualizacji Joomla! do najnowszej wersji przystąpiłem do oceny działania strony wykorzystującej szablon Jedi. W tym celu wykorzystałem narzędzie o nazwie Pingdom Website Speed Test. Przetestowałem szybkość działania strony oraz sprawdziłem ocenę strony wg Pingdom Tools. Wyszło na to, że strona bazująca na testowanym szablonie już od początku jest bardzo dobrze zoptymalizowana i osiągnęła wynik 94/100. Pewnie uzyskałaby jeszcze wyższą notę, gdybym od razu dokonał optymalizacji ładowania obrazków na stronie. Musisz wiedzieć, że sama strona główna ze wszystkimi obrazkami z demo waży prawie 9MB. To dużo, tym bardziej że 8MB stanowią obrazki. Na szczęście, budując stronę pod konkretnego klienta można z łatwością opracować odpowiednią strategię optymalizacji ładowania obrazków na stronie, czy to za pomocą CDN-ów czy też innego typu rozwiązań.

W wersji szablonu, który posiadam wystąpił jeden bardzo widoczny błąd. Mianowicie w szablonie dla Kunena Forum wystąpił problem ze źle domkniętymi tagami HTML. Taki mały zgrzyt, ale w sumie nic poważnego. Można samodzielnie to naprawić edytując kod szablonu dla forum. Jestem w stanie zrozumieć, że tego typu błędy mogą się zdarzyć przy tak zaawansowanym szablonie.

Podsumowanie

Uważam, że szablon spełnia wszystkie złożone obietnice. Pomijając raczej niegroźny błąd w szablonie Kunena w zasadzie nie widzę większych zastrzeżeń. Szablon Jedi dla Joomla! się ładuje szybko (bez optymalizacji dużych obrazków po stronie serwera). Szablon jest responsywny. Zawiera mnóstwo różnych ficzerów. Można powiedzieć, że stanowi kapitalną bazę dla stron biznesowych. W chwili pisania recenzji, szablon kosztował 282zł co sprawia, że stosunek jakości do ceny jest na naprawdę dobrym poziomie.

jedi-template-form

Artykuł sponsorowany