chevron-left chevron-right

[Joomla!] Krótka relacja z JUG Silesia, z dnia 14-go grudnia 2013

W dniu 14-go grudnia 2013, w Katowicach, miało miejsce spotkanie sympatyków Joomla! Było to pierwsze, oficjalne spotkanie w ramach regionalnej grupy JUG Silesia, która została założona Danutę Idzik, Michała Trzepizura oraz Przemysława Wróbla.

Co to jest JUG?

JUG (Joomla! User Group) - Grupy użytkowników Joomla! to zespoły tworzone na całym świecie przez miłośników Joomla!, którzy chcą spotykać się osobiście, aby rozmawiać o Joomla!, dzielić się doświadczeniami, pomagać sobie w rozwiązywaniu napotkanych problemów, podejmować wspólne działania na rzecz rozwoju Joomla!.

źródło: oficjalna strona JUG Silesia

Sprawozdanie z JUG Silesia

Wydarzenie miało miejsce w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych i przyciągnęło naprawdę sporą liczbę zainteresowanych. Było nas ponad 40 osób! To jest niesamowita liczba, gdyż mówimy tu o osobach zainteresowanych pochodzących głównie z regionu śląskiego, choć były też osoby z innych regionów.

1471297_168493696695085_854001567_n

Na pierwszy ogień z prezentacją poszedł Michał Trzepizur - wiceprezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła, który przedstawiał zalety wykorzystania oprogramowania JAMP, którego jest autorem. W swojej prezentacji przedstawił możliwości tego oprogramowania oraz uświadomił fakt, jak wiele problemów może spotkać niedoświadczonego użytkownika jeśli nie wie jak odpowiednio przygotować środowisko serwerowe tak, aby działało idealnie z CMS Joomla!.
Po prezentacji Michała odśpiewano gromkie "Sto lat!" na jego cześć, jako że tego dnia obchodził on swoje urodziny!

Następny w kolejności byłem ja, gdzie przedstawiałem swoją prezentację dotyczącą automatyzacji zadań w procesie tworzenia stron opartych na Joomla! Prezentację możesz zobaczyć w dalszej części artykułu.

Trzecią osobą prezentującą, był Sławomir Pieszczek, który zaprezentował fantastycznie przygotowaną prezentację dotyczącą definiowania ustawień dostępu do strony w zależności od tego do której grupy użytkowników należy dana osoba. Wykład był długi i tematyka zmiany ustawień była omówiona bardzo wyczerpująco dzięki czemu, chyba, każda osoba jest w stanie sama, rozsądnie i odpowiednio ustawić poziomy dostępu w Joomla!
Po każdej prezentacji był czas przeznaczony na zadawanie pytań i padło wiele bardzo ciekawych pytań, na które osoby prezentujące wykłady musiały się czasem trochę namęczyć aby odpowiedzieć wyczerpująco na zadane pytanie.

Gdy skończono zadawać pytania, nastąpiło rozdanie nagród, którymi były kursy i oprogramowanie dotyczące Joomla! Po rozdaniu nagród zrobiono grupowe zdjęcie wszystkich uczestników pierwszego spotkania w ramach JUG Silesia w Katowicach.

1464658_168493220028466_405361343_n

Po prezentacjach miała miejsce część mniej oficjalna w pubie Wściekły Pies, gdzie można było się delektować wspaniałym tortem przygotowanym przez Danutę Idzik oraz porozmawiać luźno na najróżniejsze tematy, niekoniecznie związane z Joomla! Trzeba dodać, że od początku do końca nie można było mówić o podziale my (czyli organizatorzy i wykładowcy) i oni (czyli słuchacze), bo tego nie było. Każdy mógł na spokojnie, swobodnie porozmawiać z każdym.

1480550_168493193361802_621103053_n

Już teraz mogę powiedzieć, że nie mogę się doczekać kolejnej edycji JUG Silesia i mam nadzieję, że będzie ono jeszcze bardziej popularne. Bo cóż może być lepszego niż spotkać znajomych ze świata Joomla! (często twórców rozszerzeń i aplikacji do tego systemu) i móc porozmawiać z nimi na żywo.

Moja prezentacja

Poniżej zamieszczam prezentację, którą omawiałem tamtego dnia. Zapraszam do przeglądania.

Inne relacje