chevron-left chevron-right

Narzędzia bez których ciężko projektować strony WWW

W dzisiejszym artykule postanowiłem przedstawić 10 narzędzi, które zdecydowanie pomagają tworzeniu stron WWW czy pisanie kodu w językach webowych. Bardzo możliwe, że akurat Tobie część z tych narzędzi będzie ci znana, ale czasami warto sobie przypomnieć o ich istnieniu.

 • PXtoEM

  PXtoEM konwerter

  Jest to narzędzie do automatycznej zamiany liczby pikseli na liczbę em. Przydaje się to wówczas, gdy zależy nam na tworzeniu kodu CSS dla strony, którą będzie można potem wydrukować.

  Google Font Previewer

  Google Font Previewer

  Jest to narzędzie w którym można podejrzeć, jak będą wyglądały czcionki używane przy pomocy metody @font-face w CSS. Czcionki które tam można przejrzeć znajdują się w zasobach Google Font API. Dzięki temu możemy w sposób łatwy i przyjemny wstawić dowolną niestandardową czcionkę na swoją stronę.

  @font-face Generator

  @font-face Generator

  Jest to świetne narzędzie do generowania własnych zestawów czcionek, które zamierzamy wykorzystać przy kodowaniu danej strony internetowej. Dzięki temu generatorowi możemy wstawić na stronę jakąkolwiek czcionkę, jaka nam się tylko zamarzy. Ważne jest to, aby przed dodaniem czcionki do generatora sprawdzić czy licencja czcionki pozwala na "embedowanie" (po naszemu - wstawianie) jej na strony internetowe. Czasami licencje na to nie pozwalają.

  Code Beautifier

  Code Beautifier

  Code Beautifier pozwala na optymalizację i formatowanie wyglądu kodu CSS tak, aby zajmował mniej miejsca albo żeby się go lepiej czytało. Jest to bardzo użyteczne narzędzie, które pozwala na zachowanie porządku w kodzie CSS.

  CSS Killswitch

  CSS Killswitch

  Kiedy odkryłem to narzędzie, to byłem zaskoczony jego możliwościami. Do tamtej pory myślałem, że nie da się wyłączyć wyglądu strony zdalnie.
  Narzędzie to, pozwala na wyłączenie wyświetlania arkuszy stylów w szablonie zainstalowanym na stronie klienta w momencie, gdy klient pozmieniał wszystkie dane dostępu do serwera FTP czy do bazy danych i nie chce zapłacić za wykonaną usługę. Jest to całkiem niezły bat na nieuczciwego klienta, nie sądzisz?

  Kuler

  Kuler

  Jest to narzędzie firmy Adobe, dostępnie bezpłatnie dla każdego. Pozwala ono na dobranie palety kolorów dla projektu strony WWW i nie tylko. Przydaje się w momencie, gdy szukamy inspiracji kolorystycznych dla jakiejś grafiki.

  Yahoo! Smush.it

  Yahoo! Smush.it

  To narzędzie się przydaje do optymalizacji wagi plików graficznych. Często w momencie zapisywania pliku graficznego do formatu jpg, png czy na przykład gif program graficzny pozostawia trochę informacji w kodzie pliku graficznego i zajmuje to trochę miejsca. Dzięki serwisowi Smush.it możesz zmniejszyć wagę pliku czasami nawet o 25%. Co ma niebagatelne znaczenie w tworzeniu stron WWW. Dzięki mniejszej wadze plików graficznych, strony będą się szybciej ładowały w przeglądarkach użytkowników.

  txt2re - generator wyrażeń regularnych

  txt2re - generator wyrażeń regularnych

  Jeśli czasami miewasz problemy z generowanie wyrażeń regularnych, to musisz zacząć korzystać z tego narzędzia. Dzięki niemu, możesz wygenerować wyrażenia regularne do wykorzystania w kilku językach, takich jak: Perl, PHP, Python, Java, Javascript, ColdFusion, C, C++, Ruby, VB, VBScript, J#.NET, C#.NET, C++.NET, VB.NET.

  Koder i dekoder Base64

  Koder i dekoder Base64

  To narzędzie się przydaje w momencie, gdy chcemy odczytać zakodowany przez kogoś kod źródłowy jakiegoś skryptu lub gdy chcemy po prostu przesyłać między sobą zaszyfrowane wiadomości. Niestety nie zdaje on egzaminu wtedy, gdy Base64 jest tylko podstawą bardziej rozbudowanego algorytmu szyfrującego.

  Konwerter znaków ASCII na HTML

  Konwerter znaków ASCII na HTML

  Czasem trzeba się dowiedzieć jaki kod w HTML ma dany symbol czy znak językowy, aby móc go wstawić na stronę. Za pomocą tego narzędzia w łatwy i przystępny sposób to sprawdzisz. Ponadto, z mojego doświadczenia, to się przydaje przy budowie tablicy znaków dla deszyfratora plików zapisanych w innym systemie kodowania. Na przykład przy konwertowaniu znaków z plików OWL wygenerowanych przez program Protege, aby wyświetlić ich zawartość na stronie WWW.

Mam nadzieję, że powyższy zestaw narzędzi przyda Ci się w pracy przy stronach WWW.
Natomiast, jeśli masz jakieś inne propozycje niezbędnych narzędzi, które można wykorzystać przy budowie stron WWW, to pochwal się nimi w komentarzach do wpisu.