chevron-left chevron-right

[Google] Jak zostać władcą wyszukiwarki? Przydatne kody do szukania w Google.

Nie od dziś wiadomo, że Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Amerykańska firma właściwie zdominowała rynek wyszukiwarek internetowych na świecie dystansując wyszukiwarki stworzone przez Yahoo czy Microsoft, czy też wiele innych, mniej znanych.
Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył tego w jaki sposób można wyszukiwać dane w Internecie korzystając z wyszukiwarki Google.

 1. Google nie zwraca uwagi na wielkość liter we wpisanych słowach, więc możesz wpisać słowo Internet lub internet, a wyniki będą te same.
 2. Jeśli chcesz by Google znalazło strony zawierające konkretne słowo w wielowyrazowym zapytaniu, to dodajesz przed konkretnym słowem znak "+", np: najlepszy +blog w internecie. Taki zapis wyszuka wszystkie strony ze słowem blog.
 3. Jeśli chcesz znaleźć wszystkie słowa z wyrażenia, to wpisujesz je w cudzysłów, np: "najlepszy blog w internecie"
 4. Jeżeli zależy nam, aby strona której szukamy nie zawierała jakiegoś słowa to przed danym słowem wpisujemy znak "-", np. podkłady -muzyczne. W ten sposób znajdzie nam strony z podkładami, ale nie nie mające nic wspólnego z podkładami muzycznymi.
 5. W przypadku, gdy zamierzamy szukać dwóch rzeczy załóżmy karty graficznej lub dźwiękowej, możemy wykorzystać taki zapis: karta graficzna or dźwiękowa.
 6. Google jako kalkulator? Nic prostszego, wpisujemy po prostu: 2+2*2 i Google poda nam wynik, czyli 6.
  Dodatkowo, może też służyć jako przelicznik walut. Wtedy należy wpisać formułę: 3.5 EUR in PLN. W ten sposób nam przeliczy ile złotych otrzymamy za 3,5 Euro.
 7. Czasem zdarza nam się zapomnieć jak wyglądał cały adres strony internetowej i pamiętamy, że na przykład w adresie strony było słowo "nalepa". Wpisując taką formułę: inurl:nalepa, Google wyświetli nam listę stron z wyrazem "nalepa" w adresie strony.
 8. Natomiast gdy, stronę zapamiętaliśmy po tytule okna przeglądarki i nie pamiętamy adresu, to możemy spróbować ją znaleźć poprzez komendę: allintitle:Blog webmasterski.
 9. A może chcesz znaleźć jakiś plik o konkretnym rozszerzeniu? Wtedy wpisujesz komendę: filetype:mp3.
 10. Listę stron dla danej głównej domeny uzyskamy wpisując: site:piotrnalepa.pl. W ten sposób odnajdziemy strony z domeny www.piotrnalepa.pl jak i blog.piotrnalepa.pl.
 11. Jeśli szukamy stron w których treści znajduje się jakieś słowo, np. "piotrnalepa.pl", to do wyszukiwarki Google wpisujemy: intext:piotrnalepa.pl.
 12. W przypadku gdy szukamy stron zawierających linki z daną nazwą (szukamy po anchorach), to wpisujemy: inanchor:piotrnalepa.pl
 13. Kolejnym ciekawym kodem jest komenda "link". Dzięki niej znajdziemy linki z innych stron które wskazują na daną stronę, np: link:www.piotrnalepa.pl
 14. Przedostatnim przykładem który tutaj przedstawię jest sposób na odszukiwanie konkretnych plików. Gdy wpiszemy w Google taką frazę: "wp-config.php" intitle:"Index of /", to odnajdziemy pliki wp-config.php
 15. Na sam koniec pokażę Ci jak znaleźć kamery internetowe z widokami na różne obiekty, miasta, itd. Mianowicie w wyszukiwarkę należy wpisać taką frazę: inurl:view/index.shtml. Dzięki temu mamy dostęp do różnych kamer internetowych.

Te przykłady, które tutaj podałem to tylko część możliwości wyszukiwania w Google. Jeśli znasz jakieś inne metody wyszukiwania w Google, to podziel się nim wpisując komentarz pod artykułem.