chevron-left chevron-right

[Joomla!] Link do artykułu bez linka w menu

Dzisiaj przedstawię sposób na stworzenie linka do artykułu bez tworzenia nowego przycisku w menu na stronie wykonanej w CMS Joomla!
Zauważyłem, że jest to częsty problem osób, które dopiero co się uczą tego systemu i mają nawyki z innych systemów CMS, a chcą stworzyć dodatkową stronę, której link nie będzie się znajdował w menu na stronie.

Sztuczka polega na tym, aby stworzyć tą pozycję menu w nowym menu, którego nie będziemy mieli zamiaru pokazywać na stronie.
A więc wszystko po kolei:

 1. Stwórz nowe menu w kreatorze menu.
 2. Stwórz nowe przyciski menu, które pokazują dany artykuł, którego link chcemy utworzyć.
 3. Stwórz moduł, który będzie zawierał nowe menu i umieść je w jakiejś pozycji na stronie.
 4. Zapisz sobie adresy URL linków, które zostały utworzone.
 5. Odpublikuj menu lub przydziel dostępność modułu z menu na przykład dla osób zarejestrowanych (w przypadku gdy nie prowadzisz rejestracji na stronie).
 6. VOILA! Gotowe 🙂
W ten sposób masz dostęp do linków pożądanych stron, a menu z tymi linkami nie jest wyświetlone na stronie.

 • marcin

  ładnie, cacy, a jak któś ma włączone proste adresy to w tym przypadku kompletna porażka. konieczne byłoby wyłączanie sef. i jest problem…
  pozdrawiam

 • Ewa

  Marcinie, to działa także na prostych adresach. Wtedy zamiast linku kopiuje się alias. Ja z tej metody korzystam już od dawna i działa mi zarówno na prostych adresach jak i „standardowych w joomla”.

 • Paweł

  Sam ustawiłem a Joomla! 1.5 dla menu dostęp specjalny i działa. A co jak ktoś prowadzi rejestrację na stronie, np. sklep internetowy??

 • ten sposób też powinien działać

 • Konrad Luzarowski

  jeśli ktoś prowadzi rejestracje na stronie to wystarczy modułowi „ukrytego menu” ustawić przypisanie: brak lub zaznaczone na liście i na liście nie zaznaczać niczego. W ten sposób menu jest aktywne ale niewidoczne w całej witrynie.

  @autor: bardzo użyteczna wskazówka!

 • mateusz

  Dziękuję za ten artykuł z całego serca!!! Odmieni dziś mój serwis na lepsze.

 • Własnie tego potrzebowałem, dziś to będę próbował, piątek to będzie czas… mam nadzieję, że zadziała. Logiczne… hm.. dzięi!

 • Sylwia

  Witam,
  Mam stronę w Joomla i właściwie raczkuje 😉 Proszę o pomoc.
  1) Utworzyłam nowe menu
  2) Nowe przyciski? Tj utworzeniem artykułu w menu?
  3) Utworzyłam moduł – tylko co znaczy umieścić na jakiejś pozycji na stronie?
  Pozdrawiam

 • Piotr Nalepa

  Joomla ma predefiniowane miejsca w szablonie na moduły. Można je wybrać z listy rozwijanej w opcjach modułu (jest niedaleko tytułu modułu).

 • mariusz

  Właśnie wczoraj sam do tego doszedłem 🙂 ale w jaki sposób stworzyć link który pokazywałby dodatkowe menu, które normalnie nie byłoby widoczne na stronie.