chevron-left chevron-right

Projekt Przyszły Programista – opinia i wywiad z Karoliną absolwentką szkolenia

Karolina Pasierbiewicz jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Edukacji Techniczno-Informatycznej. Zgłosiła się do naszego Projektu mając 24 lata. Obecnie pracuje jako Młodsza Programistka Java.

Zanim przejdziemy do wywiadu, dodamy na wstępie, że o projekcie Przyszły Programista opinie można przeczytać na stronie: http://przyszlyprogramista.pl/opinie. Natomiast w tym wywiadzie, oprócz ukazania swojej opinii, chcieliśmy, aby Karolina podzieliła się z Wami również spostrzeżeniami i radami dotyczącymi nauki programowania. Opowiedziała o czasie, w którym dopadały ją trudności, jak sobie z nimi radziła, w jaki sposób godziła naukę z życiem zawodowym i prywatnym, a także o pewnych umiejętnościach, które zdobyła i wykorzystuje również w codziennym życiu. A teraz przejdźmy do wywiadu.

Karolino, jaki był powód tego, że zdecydowałaś się na udział w Projekcie “Przyszły Programista”?

Przyszły Programista - wybór projektu

Już od dłuższego czasu szukałam kursu, który mógłby mi pomóc w znalezieniu drogi do usystematyzowania mojej wiedzy oraz pomóc w znalezieniu pierwszej pracy w IT. Na rynku znajduje się wiele kursów płatnych, tak jak i bezpłatnych jednak każdy ma swoją jakość w przekazywaniu wiedzy. Mnie przekonała do przystąpienia do Projektu „Przyszły Programista” z jednej strony ciekawość a z drugiej to, że będę mieć mentora, który indywidualnie podchodzi do każdego uczestnika projektu.

Czy programowanie spodobało Ci się od początku?

Na początku miałam pewne obawy, że jednak może to nie jest dla mnie. Zaczęłam tworzyć małe, proste programiki, które dla mnie miały bardzo duże znaczenie i po pewnym czasie tak mi się spodobało programowanie, że dalej chciałam w tym kierunku szlifować swoje umiejętności.

Co obecnie najbardziej podoba Ci się w programowaniu?

Najbardziej podoba mi się to, że możemy stworzyć coś dla kogoś i pomóc mu rozwiązać jego problem.

Komu poleciłabyś naukę programowania oraz przekwalifikowanie się?

Myślę, że mogę polecić każdemu kto ma choć odrobinę chęci spróbować. Nauka programowania, to nie tylko poznawanie składni, ale także nauka pokory i rozwiązywania problemów.

Czy masz jakąś radę dla osób, które startują z nauką programowania?

Jedyną radę jaką dałabym osobom, które zaczynają naukę programowania, to nie poddawać się, pisać kod, uczyć się na własnych błędach i wybrać jakie oprogramowanie chce się tworzyć.

Czy łatwo jest pogodzić naukę w Projekcie “Przyszły Programista” z życiem zawodowym i prywatnym? Czy możesz coś podpowiedzieć osobom, obawiającym się, że nie dadzą rady?

Na początku może wydawać się to trudne jednak nie chodzi o to, aby uczyć się po kilka godzin. Ja dziennie spędzałam przynajmniej godzinę (czasami dłużej, czasami krócej). Ważne jest jednak to, żeby zachować ciągłość, czyli w każdy dzień poświęcić chociaż 30 minut na napisanie krótkiego programu, który pozwoli szybciej zapamiętać np. składnię.

O jakiej porze dnia uczyłaś się najczęściej?

Uczyłam się codziennie w godzinach wieczornych, ponieważ wtedy mogłam spokojnie usiąść przed komputerem.

Co najbardziej pomagało Ci w czasie nauki, podczas trwania Projektu "Przyszły Programista”?

Wydaje mi się, że najbardziej komunikacja. Szybka wymiana informacji pomagała bardzo w chwilach zwątpienia oraz filmiki motywacyjne, które pokazywały przeszkody, z którymi programista się zmaga.

Czy miałaś myśli, że programowanie nie jest dla Ciebie? Jeśli tak, to jak sobie z tym radziłaś?

Tak, oczywiście, jak chyba każdy kto zaczyna przygodę z programowaniem i spotyka się z problemem, którego łatwo nie da się rozwiązać. Człowiek zaczyna mieć wątpliwości, kiedy siedzi godzinami nad jednym wyzwaniem. Wydaje mu się wtedy, że to nie dla niego. Jednak po rozwiązaniu problemu, a później następnych, które pojawiają się przy kolejnych zadaniach, wreszcie pokonuje się zwątpienie. Daje to moc do dalszego działania. Kiedy ja przez jakiś czas nie mogłam sobie z czymś poradzić, robiłam przerwę od kodowania, szłam na spacer, aby spokojnie ułożyć myśli i spokojnie podchodziłam kolejny raz do problemu.

Odpoczynek przyszłego programisty

Czy Twoim zdaniem każdy może zostać programistą?

Programistą, według mnie może zostać każdy, czy wykorzystując to w przyszłej pracy zawodowej czy nawet hobbistycznie. Jedynie trzeba wytrwale dążyć do celu i nie poddawać się. Znaleźć swoją drogę, w której chce się rozwijać.

Co najbardziej wartościowego wyniosłaś z Projektu "Przyszły Programista”?

Na pewno umiejętność podchodzenia do problemu w sposób spokojny i przemyślany. Przez projekty nauczyłam się cierpliwości oraz tego, że jest wiele dróg na rozwiązanie napotkanego problemu.

Które umiejętności zdobyte podczas trwania Projektu przydają Ci się w codziennym życiu?

Cierpliwość oraz planowanie swoich zadań nadając priorytety.

O Projekcie Przyszły Programista opinie swoją zapewne masz. Czy możesz się z nami nią podzielić? Czy Twoim zdaniem warto było wziąć udział w Projekcie?

Jak najbardziej tak. Miałam styczność z wieloma kursami jednak taka inicjatywa jak Projekt „Przyszły Programista” jest potrzebna. Pozwala ludziom rozpocząć przygodę z programowaniem w sposób sprawdzony - chodzi o materiały i przygotowanie merytoryczne.

Czy po przejściu szkolenia "Przyszły Programista" zdobyłaś pracę w branży IT?

Po zakończeniu kursu znalazłam pracę jako Młodsza Programistka Java.

Ile czasu szukałaś pracy po zakończeniu szkolenia?

Rozpoczęłam pod koniec trwania kursu, kiedy poczułam, że moje umiejętności są na takim poziomie, aby można było startować na stanowisko młodszego programisty.

Czy możesz nam opowiedzieć więcej na temat Twojej pracy?

Pracuje jako młodsza programistka Java w zagranicznej firmie zajmującej się bezpieczeństwem danych. Do codziennych wyzwań należy pisanie kodu związanego z bezpieczeństwem przekazywania danych przez różne źródła przesyłu danych.

Jakie umiejętności nabyte w trakcie trwania Projektu, przydają Ci się najbardziej w pracy?

Na pewno umiejętność szybkiego i trafnego weryfikowania oraz wyszukiwania informacji. Sposób pisania „czystego” i czytelnego kodu, a także planowanie swojego czasu w taki sposób, aby pozyskiwać nowe umiejętności.

Jakie elementy Projektu okazały się dla Ciebie najbardziej przydatne?

Przegląd języków programowania, który pozwolił na określenie swojej ścieżki kariery. Ciekawe projekty, które pozwoliły sprawdzić swoją wiedzę w praktyce.

Czy szkolenie dobrze przygotowało Cię do pracy?

Wiadomo każda praca ma swój specyficzny charakter, ale kurs pozwolił mi poznać podstawy, np. metodyki pracy czy wzorców projektowych, gdzie w mojej firmie są wykorzystywane, co daje mi możliwość szybszego wdrażania się w dany projekt.

Opinia przyszłego programisty o pracy

Czy praca daje Ci satysfakcję?

Tak, jak najbardziej, praca dała mi dużo nowego doświadczenia oraz pozwoliła na rozwijanie swojej pasji.

W jaki sposób planujesz rozwijać swoją karierę?

Myślę, że w najbliższym czasie jeśli nabiorę większego doświadczenia, chciałabym iść w kierunku informatyki przemysłowej i w tym kierunku się rozwijać.

Czy wróciłabyś do pracy/zajęć, którymi zajmowałaś się przed przebranżowieniem się?

Raczej nie wróciłabym do wcześniejszych zajęć. Programowanie sprawia mi dużo radości, nawet jeśli napotkam problem, przed którym spędzam długie godziny.

Dziękujemy Karolino za wszystkie odpowiedzi. Mamy nadzieję, że pomogą wielu osobom, zastanawiającym się nad nauką programowania.

Do naszego Projektu nie możemy przyjąć każdego, ponieważ, kandydat musi spełnić konkretne wymagania, a także przejść pozytywnie przez proces rekrutacji - wymagania oraz szczegóły znajdują się na stronie: http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl

Jednak osoby, które już taką rekrutację przechodzą i kwalifikują się do Projektu, przy takim zaangażowaniu i wytrwałości jaką pokazała Karolina mają szansę zostać naprawdę dobrymi programistami.

Autor bloga nie odpowiada za treść artykułu. Zdjęcia pochodzą z serwisu https://pixabay.com