chevron-left chevron-right

[jQuery] Właśnie wyszła nowa wersja jQuery. Jest kilka ciekawych rzeczy!

9 sierpnia wyszła najnowsza wersja jQuery z numerem 1.8.0. Jedną z większych zmian miało być zmniejszenie wagi biblioteki poprzez usunięcie zbędnego kodu. Niestety, zmniejszenie wagi jest nieznaczne tylko 2,3KB mniej. Z 92,6 do 90,3 kilobajtów.

Wprowadzono za to kilka ciekawych nowości: ulepszono silnik selektorów, poprawiono obsługę animacji oraz dodano automatyczne prefiksowanie własności CSS. Ponadto, usunięto 160 błędów działania biblioteki.

Ulepszony silnik selektorów

Teraz nowy silnik selektorów pozwala znajdować elementy w drzewie DOM nieco szybciej niż poprzednio, co może mieć niebagatelny wpływ na szybkość działania strony czy aplikacji internetowej.
Obecny silnik został przepisany tak, że nie musi już martwić się o działanie selektorów w różnych przeglądarkach.

Nowe animacje jQuery

No może nie dosłownie nowe animacje, lecz nowe podejście do animacji. Teraz nie trzeba będzie się bać tak dużego bałaganu w kodzie JS. Większość zmian znajduje się wewnątrz kodu odpowiedzialnego za animacje. Jedną z ciekawych nowinek jest dodanie tzw. callbacków postępu animacji. Niedługo ma powstać pełna dokumentacja tej nowinki i wtedy tak naprawdę poznamy w pełni jej możliwości. Na chwile obecną dostępny jest szkic tej dokumentacji.

Automatyczne dodawanie prefiksów CSS

Jest to bardzo ciekawa nowość dla wszystkich tych, którzy się bawią animacjami i lubią wpisywać własności CSS bezpośrednio w kodzie JS. Teraz nie trzeba będzie się martwić o odpowiednie prefiksy. Wystarczy tylko wpisać .css('user-select', 'none'), aby się cieszyć obsługą tego atrybutu we wszystkich przeglądarkach, które mają go zaimplementowanego.

Więcej o nowościach można przeczytać na oficjalnym blogu jQuery: źródło.