chevron-left chevron-right

Jesień pełna konferencji

Rzadko kiedy się zdarza w moim życiu taka sytuacja, że w trakcie jednej pory kalendarzowej bywam na aż tylu wydarzeniach programistycznych co w tym roku. Tegorocznej jesieni bywałem na konferencjach w różnorakich rolach: uczestnika, prelegenta oraz media partnera. Różnica między byciem media partnerem a uczestnikiem polega współpracy partnerskiej między blogiem a organizatorami konferencji przed konferencją. Na samej konferencji partner medialny nie różni się niczym od zwykłego uczestnika.

W tym tekście zamierzam się jednak skupić na subiektywnych odczuciach dotyczących każdego z wydarzeń w którym brałem udział. Różnice między każdym ze zdarzeń są i o dziwo te największe wydarzenia (wydarzenia o najsilniejszej marce) nie były tymi na których czułem się najlepiej.

Letni Cross Meetup #9 - meet.js & Cloudyna

Zaczniemy od meetupu, dość specyficznego w dodatku. Jego wyjątkowość polegała na kilku rzeczach:

  • Był to meetup organizowany na świeżym powietrzu, gdzie można było przekąsić sobie dania z grilla,
  • Był to meetup łączony, czyli odbywały się dwa wydarzenia w trakcie jednego: meet.js (JS/frontend) oraz Cloudyna (technologie chmurowe)

Wydarzenie miało miejsce 21 sierpnia. Sezon wakacyjny, można się było spodziewać słońca i przyjemnej temperatury. Niestety, było zupełnie na odwrót. Było chłodno, nieprzyjemnie i zaczęło padać. Niestety, nie byłem w stanie uczestniczyć aż do końca wydarzenia, ponieważ pogoda stopniowo się pogarszała. Poza tym, jest to bardzo fajna idea.

MeetJS Summit 2019 Katowice

W dniu 30 września w Katowicach odbył się MeetJS Summit w Katowicach. Spośród czterech tegorocznych konferencji było to największe z wydarzeń. Brałem w nim udział jako typowy uczestnik. To co mi się podobało to wybór miejsca konferencji, czyli ścisłe centrum Katowic, które jest bardzo dobrze skomunikowane z ościennymi miastami.

Ponadto, organizacja lunchu była bardzo sprawna. Nie było problemów ze zbyt dużymi kolejkami do jedzenia, co zazwyczaj skutkuje czekaniem minimum 30 minut w kolejce aby się dobrać do swego talerza. Stanowiska sponsorów konferencji standardowo były umiejscowione blisko siebie, co powodowało wrażenie tłoku. Raczej nie było tam nic ciekawego.

meet.js summit w Katowicach

Przechodząc do części merytorycznej konferencji, to generalnie nie było tam nic, co by mi zapadło w pamięć (piszę o tym z perspektywy kilku miesięcy od konferencji). Być może ma to związek z tym, że staram się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami w świecie frontendu. Było kilka prezentacji, które stanowiły dobre odświeżenie tematów, którymi się interesowałem w czasie ostatnich kilkunastu miesięcy.

Jednak najbardziej nie mogłem przeboleć tego, że do prowadzenia tej konferencji wybrano osobę, która nie była w stanie poprawnie się komunikować po angielsku (nie znam przyczyn, być może stres?). Słuchało się tego żenująco. No i raczej nie jest regułą, aby na konferencji, podczas której mówi się po angielsku ze względu na międzynarodową widownię, główny sponsor konferencji (firma TSH) wysłała jako przedstawiciela osobę, która nie mówi po angielsku! Po prostu to co miała powiedzieć, powiedziała po polsku.

Czy było fajnie? Na pewno nie było źle, ale raczej na następny Summit nie pojadę jako zwykły uczestnik. Osobiście znam organizatorów katowickiej edycji MeetJS Summit i wiem ile czasu musieli poświęcić na zgranie wszystkiego i że nie na wszystko mają jednak wpływ.

4Developers Katowice 2019

4Developers w Katowicach odbyło się 21 października. W porównaniu do wyżej opisanej konferencji to nie była konferencja czysto frontendowa. W katowickiej edycji były dostępne 4 ścieżki: .NET, Architektury Aplikacji, Cloud Computing oraz JavaScript. Na temat tego co mogło czekać uczestników podczas tego wydarzenia pisałem już u siebie na blogu.

4Developers - wystąpienie Piotr Nalepa

Była to też pierwsza z konferencji na której miałem możliwość wystąpić przed osobami zainteresowanymi tematyką frontendu (blog był też partnerem medialnym tego wydarzenia). Przedstawiłem wówczas koncept związany z Framework Agnostic UI czyli elementami interfejsu użytkownika, które można zaprojektować tak, aby działały tak samo niezależnie od użytego frameworka JavaScript. Do zobrazowania części technicznej tej idei użyłem Web Components. Na temat zagadnień poruszonych w prezentacji pojawi się jeszcze tekst na blogu.

Samo wystąpienie mi niespecjalnie wyszło. Nie byłem z niego zadowolony. Lecz wyciągnąłem z niego naukę co wykorzystałem przy następnej okazji.

Ok, ale jak się czułem jako prelegent w trakcie tej konferencji? W gruncie rzeczy, czułem się jak każdy inny uczestnik tego wydarzenia. Nie było specjalnego traktowania prelegentów (poza drobnym zestawem gadżetów podarowanych w ramach podziękowania za wystąpienie). Czy spodziewałem się czegoś więcej? Tak, spodziewałem się. W gruncie rzeczy widzę taki podział/trend wśród konferencji, gdzie jedni traktują prelegentów w sposób specjalny, a inni traktują prelegentów jak każdego innego uczestnika.

Czy to dobrze czy źle?

Zostawię to już Twojej opinii. Może zechcesz się nią podzielić?

Dla chętnych, jest też udostępnione nagranie wideo z wystąpienia. Tak jak wspomniałem wcześniej, nie specjalnie mi wyszło to wystąpienie. Z takich sytuacji też trzeba umieć wyciągać wnioski na przyszłość.

CodeteCon #KRK5

Ta mini-konferencja odbyła się 15-go listopada w Krakowie. Wystąpiłem w jej trakcie z tym samym tematem co na 4Developers i było zupełnie inaczej, lepiej.

CodeteCon - wystąpienie Piotr Nalepa

Po raz pierwszy zresztą zastosowałem nowe podejście, czyli tzw. recykling prezentacji. Do tamtej pory nie zdarzyło mi się występować 2 razy z tym samym tematem. Dzięki temu podejściu, bazując na opiniach z poprzedniego wystąpienia, delikatnie poprawiłem swoje wystąpienie, dodałem mu większej przejrzystości.

To + o wiele większa widownia w trakcie mojego wystąpienia dały o wiele lepszy efekt. Byłem w stanie przekazać to co chciałem przekazać oraz zainteresować tym uczestników konferencji. Po moim wystąpieniu padło wiele pytań na które mogłem z przyjemnością odpowiedzieć. Miło było też słyszeć, że część osób przyszło na CodeteCon tylko i wyłącznie po to aby wysłuchać mojej prelekcji.

A jak CodeteCon traktowało prelegentów i uczestników? Moim zdaniem, sposób podejścia do prelegentów przez organizatorów tego wydarzenia był lepszy niż w przypadku 4Developers. Prelegenci mieli swoją własną przestrzeń, gdzie mogli w spokoju się skoncentrować na tym co mieli zrobić. Dodatkowo, zespół organizacyjny konferencji dbał o to, aby prelegent czuł się komfortowo i nie miał problemu z niczym.

Jeśli chodzi o perspektywę uczestnika tego wydarzenia, to wg mnie jest to odczucie również na plus. 3 ścieżki tematyczne: Frontend, Backend i Data Science dawały szeroki wybór zagadnień które mogły zostać poruszone podczas wystąpień prelegentów. Na pewno na plus dla uczestników było też zorganizowanie dodatkowych atrakcji w postaci stanowiska z urządzeniem do grania w wirtualnej rzeczywistości. Ja jako uczestnik czułem się dobrze podczas tego wydarzenia. O wiele lepiej niż podczas wcześniejszych dwóch.

ConFrontJS 2019

Konferencja ConFrontJS odbyła się 7-go grudnia w Warszawie. Jednym z współorganizatorów tego wydarzenia był Piotr Kowalski, z którym na blogu przeprowadziłem wywiad jakiś czas temu.

ConfrontJS 2019 - ceremonia otwarcia

Wydarzenie to można porównać do MeetJS Summit, z tą różnicą że o ile podczas MeetJS Summit na prelegentów wybierano osoby, które udzielają się w społeczności MeetJS o tyle podczas warszawskiego wydarzenia skład prelegentów był o wiele bardziej międzynarodowy. Lecz nie tylko! Podczas lightning talków pojawiła się prezentacja 12-letniej dziewczynki, która opowiadała o swojej przygodzie z programowaniem. Było to ciekawe wystąpienie (w zeszłym roku miało miejsce podobne wydarzenie, z tym że wtedy było to 9-letnie dziecko). Tego typu wystąpienia są zaskakujące, nietypowe i na pewno otwierają oczy na to, jak dzieci patrzą na programowanie.

Podczas ConFrontJS znów miałem okazję być w roli partnera medialnego. Dzięki czemu mogłem przekazać darmową wejściówkę na konferencję czytelniczce mojego bloga. Konkurs dla odmiany był promowany na fanpage'u bloga na Facebooku.

Jako uczestnik czułem się dobrze podczas tego wydarzenia. Może jedynym utrudnieniem było znalezienie właściwego miejsca, gdzie ma się odbyć konferencja. Instytut Lotnictwa to zestaw budynków rozsianych na sporej powierzchni, dlatego wielu ludzi (w tym i ja), zamiast trafić na konferencję prawie dołączyło do konwentu modelarzy, którzy prezentowali swoje modele samolotów 😀

Podsumowanie

Być może się zastanawiasz czemu ma służyć ten wpis? Pod koniec zeszłego roku z powodów rodzinnych naszło mnie sporo wątpliwości dotyczących mojej osoby i chciałem przestać występować na różnego rodzaju konferencjach i meetupach, gdyż uważałem to za bezcelowe. Chciałem się skupić na rodzinie i zdrowiu.

W okolicach maja tego roku, stwierdziłem jednak że podejmę wyzwanie jeszcze raz i zacząłem się zgłaszać ze swoimi propozycjami. Zgłaszałem się w wielu miejscach w Polsce jak i za granicą. Udało się dostać na polskie wydarzenia, a na zagraniczne niestety nie. Może się uda następnym razem.

Oczywiście, stres znów się pojawił podczas tworzenia prezentacji, ale pojawiła się też ekscytacja i zadowolenie po wystąpieniu. Jestem z tego dumny, że udało mi się przezwyciężyć wewnętrzne opory i doprowadzić do sukcesu mój plan na rok 2019.