chevron-left chevron-right

Najlepsze uczelnie dla programistów w Polsce – które wybrać?

Programista to od lat jeden z najbardziej dochodowych i przyszłościowych zawodów. Według danych branżowego portalu No Fluff Jobs, średnie widełki na stanowisko Senior Java Developera kształtują się na poziomie od 13000 do nawet 18000 zł netto na fakturę na firmę (w przypadku umowy B2B). Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi chce studiować kierunki związane z informatyką. Uczelnie wyższe wręcz prześcigają się w przyciąganiu do siebie najlepszych kandydatów, ale którą z nich wybrać?

Wybierając uczelnie wyższą, warto zwrócić uwagę na jeden z najbardziej popularnych i rozbudowanych źródeł wiedzy na ten temat, czyli Ranking Szkół Wyższych “Perspektywy 2018”. Ranking zawiera dane dotyczące oceny kadry akademickiej oraz pracodawców, którzy zatrudniają absolwentów owych studiów, a także potencjał akademicki, dydaktyczny oraz efektywność naukową badanych wydziałów czy też uczelni.

W podziale na kierunki studiów, na pierwszym miejscu wśród studiów informatycznych (z tytułem mgr inż.) znalazł się Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego. Na wysoką ocenę tego miejsca miała wpływ przede wszystkim opinia środowiska akademickiego, publikacje naukowe, bardzo wysoka ocena absolwentów na rynku pracy oraz jakość wiedzy osób przyjętych na studia. Warto podkreślić, że kierunek Informatyka na tym wydziale oferowany jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Istnieje także możliwość studiów niestacjonarnych (wieczorowych bądź zaocznych).

Na drugim miejscu wspomnianego rankingu znalazł się Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W przypadku tego wydziału, szczególnie wysoko ocenione zostały ekonomiczne losy absolwentów oraz potencjał ekonomiczny kierunku informatyka.

Trzecia pozycja to znów Politechnika Warszawska i jej Wydział Elektryczny. Głównymi wyróżnikami owego wydziału są przede wszystkim wysoka ocena kadry pedagogicznej, publikacje naukowe oraz innowacyjność (rozumiana jako patenty i prawa ochronne). Studia niestacjonarne na tym kierunku prowadzone są na odległość jako studia przez Internet.

Warto podkreślić, że wszystkie z wymienionych wyżej uczelni biorą udział w programie stypendialnym “Nowe technologie dla dziewczyn”, stworzonym przez firmę Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. W ramach tej inicjatywy 25 studentek kierunków informatycznych i pokrewnych otrzyma stypendium w wysokości 12 000 złotych brutto, a dodatkowo zostaną zaproszone na staż biura Intela do Gdańska lub do amerykańskiej siedziby firmy.

Według danych raportu No Fluff Jobs “Zarobki w branży IT w 2018 roku”, niemalże 65% osób pracujących w branży IT ukończyło studia informatyczne lub kierunek pokrewny. Co piąty z badanych przyznał, że to właśnie studia były głównym źródłem nauki programowania. Wybierając zatem uczelnię, warto zwrócić uwagę na jej prestiż oraz jakość kształcenia.

Artykuł sponsorowany. Autor bloga nie odpowiada za treść tekstu.