chevron-left chevron-right

eZ Studio – kilka słów o projekcie nad którym pracowałem przez ostatnie 1,5 roku

Przez ostatnie kilkanaście tygodni intensywność pojawia się wpisów na blogu znacząco się zmniejszyła. Było to związane z tym, że intensywnie pracowałem nad produktem, którym chciałbym się tutaj pochwalić.

eZ Platform

W firmie, w której pracuję, zajmujemy się dostarczaniem rozwiązań ułatwiających tworzenie i zarządzanie treścią. Można ogólnie określić, że zajmujemy się tworzeniem CMS-a, w stylu Joomla! czy WordPress, o nazwie eZ Platform.

Where Content Means Business

Motto eZ Systems

Jednakże, eZ Platform nie jest konkurencją dla tych popularnych CMS-ów dla blogów i małych stron, lecz jest rozwiązaniem typu Enterprise. To znaczy, jest to narzędzie przeznaczone dla firm, które tworzą duże ilości treści pisanych przez wielu edytorów. Wiąże się to z tym, że treść to nie tylko artykuły i posty na stronach, ale treścią może być wszystko, np. strony, formularze, specjalne typy treści, ankiety, profil użytkownika, itp., itd.

Z tego typu rozwiązań korzystają najczęściej duże firmy na rynku mediów, np. Financial Times, Orange, National Geographic, grupa Radia Zet, Borussia Dortmund i wiele innych.

eZ Platform, a wcześniej eZ Publish jest obecny na rynku już od bardzo długiego czasu i teraz przeszedł gruntowną przebudowę, przenosząc się w zupełności na framework PHP Symfony2 (jeśli chodzi o backend), a jego interfejs administracyjny jest oparty o framework JavaScript YUI3.

O ile z wyborem Symfony2 jako technologii backendowej niewiele osób będzie polemizować, o tyle wybór frameworka YUI3 dla wielu z Was może być zaskakujący, przecież jest Angular, Backbone, Ember i wiele innych, nowszych rozwiązań a na dodatek YUI3 nie jest już oficjalnie wspierany przez Yahoo.

Odpowiedź jest następująca. Wyboru dokonano, zanim tak naprawdę zaczęła się fala popularności Angulara. Dodatkowo, z frameworka YUI3 korzystano już w eZ Publish wcześniej przy okazji różnego rodzaju usprawnień do interfejsu. YUI3 być może nie jest najnowocześniejszym rozwiązaniem na rynku, ale jest stabilny i zapewnia szerokie spektrum możliwości, które były wystarczające dla takiego projektu jakim jest nowy interfejs administracyjny dla eZ Platform. Jeśli miałbym porównać do czegoś framework YUI3, to określiłbym go mianem kombajnu, połączeniem jQuery, jQueryUI, Require.js, lodasha, systemu szablonów i Backbone.js, który posiada swój własny system ładowania zależności modułów kodu JS.

Generalnie, jest to duży framework i jednocześnie dzięki temu nie potrzebujemy zbyt wielu zewnętrznych zależności w postaci dodatkowych bibliotek, co znacząco ułatwia pracę z kodem.

eZ Studio

eZ Studio jest projektem nad którym pracowałem przez ostatnie 1,5 roku. Jest to innowacyjny interfejs dla edytorów, który pozwala w łatwy i przystępny sposób tworzyć strony typu landing page, a także pozwala tworzyć procesy autoryzacji treści na stronie. Jego interfejs jest bardzo intuicyjny, w zasadzie wszystko opiera się na technologii drag'n'drop. Za pomocą eZ Studio można stworzyć dowolną stronę typu landing page korzystając ze swoich szablonów i styli strony. Znika więc ograniczenie związane ze stosowaniem tylko i wyłącznie szablonów stron przygotowanych przez projektantów innych tego typu rozwiązań, gdzie wszystko działa dobrze, dopóki szablon został przygotowany przez twórców oprogramowania.

Przy pracy nad tym projektem spotkało mnie mnóstwo wyzwań, szczególnie tych związanych z interfejsem drag'n'drop. Lecz wspólnie z całym zespołem udało się osiągnąć cel i 15 grudnia 2015 projekt osiągnął status pierwszej stabilnej wersji. Niestety, eZ Studio jest projektem komercyjnym i dlatego możliwość testowania jego możliwości nie jest dostępna szerszej społeczności. Jeśli jednak chcesz zobaczyć jak to działa to są dwie możliwości:

  1. Skontaktuj się z działem marketingu eZ,
  2. Bądź obejrz nagranie wideo, które pokazuje część możliwości oprogramowania.

Podsumowanie

Cieszę się, że mogę się z Tobą podzielić tymi wszystkimi informacjami. Zapraszam do zainstalowania nowej wersji eZ Platform. Dzięki temu poznasz jego nowe możliwości.

W najbliższym czasie na blogu pojawi się kilka wpisów dotyczących eZ Platform. Artykuły będą dotyczyły rozwoju funkcjonalności za pomocą JavaScript i nie tylko. Prawdopodobnie pojawi się też tutorial dotyczący tworzenia strony opartej o eZ Platform.